Ako napríklad vymýšľam cvičenie z angličtiny pre svojich študentov? Minule som vychádzal z potravín a okolo šla mama s dcérou a tá bola na hoverboarde – takej hračke, čo má 2 kolesá po stranách a často aj svieti.
A napadlo mi, že by som sa jej spýtal, ako sa jej na tom darí. Ako dlho trvalo si na to si zvyknúť? Čo taká vec stojí? Aká je najvyššia rýchlosť?
A vtedy mi napadlo, prečo z toho nespraviť jazykové cvičenie na zlepšenie angličtiny?
Nájdi si na ulici osobu, ktorá je zaujímavá a s ktorou by si sa chcel/a porozprávať. Následne si naformuluj v hlave 3 otázky.
Potom si ich prelož do jazyka, ktorý praktizuješ – hotovo.
Čo tým dosiahneš?
V prvom rade, niečo ťa zaujíma, tak už len pre tú srandu začneš rozmýšľať a vŕtať sa v tom. To je prvý predpoklad učenia sa.
Za druhé, začnú ťa napadať rôzne slovíčka či slovné spojenia. Tie si hneď skús preložiť do angličtiny či iného jazyka. S najväčšou pravdepodobnosťou ti to nepôjde, a preto budeš musieť otvoriť slovník. Neboj, pohoda, veď máš mobil. Slovíčka si poznač. A potom vytvor otázky znovu. Skús na na následne aj odpovedať. Čo by ten človek povedal? Čo si ty myslíš?
Ak váhaš so správnosťou, môžeš skúsiť, čo hovorí prekladač. Ako to ten preložil do angličtiny? A ak máš lektora, môžeš to prediskutovať s ním.
Podľa svojej vlastnej úrovne môžeš prispôsobiť úroveň otázok:
Ktoré tri veci vás dnes potešili? Čo máte na pláne poobede?
Prečo robíte to, čo robíte. Vedeli by ste mi dopodrobna vysvetliť vaše kariérne rozhodnutia?
Aké je to obliekať tri deti ráno v zime? 🙂
Tak bež von, nadýchaj sa čerstvého vzduchu a ešte si k tomu daj krátke jazykové cvičenie a kto vie…možno k tej osobe naozaj pristúpiš a spýtaš sa uvedené otázky.